- vi samler sport, erhverv og uddannelse i Fredericia Kommune

Klik her for at vise menu

Nyhedsb2

Et regionalt kraftcenter i judo kan være på vej til Fredericia.
FJJK og Fredericia Eliteidræt er i dialog med Judo Danmark, som ønsker at placere et af sine tre regionale træningscentre i Fredericia fremover med start i 2023.

Hvorfor Fredericia?
Landstræner Peter Scharinger, Judo Danmark siger: ”Fredericia Judo og Ju Jutsu Klub er en god fungerende klub, ligesom flere andre og har en god organisation inde i klubben. Desuden har klubben nogle gode atleter (Oliver Nørskov, Emilie Dons-Lassen, Mai Nørskov, osv.”

LasseH

 - Lasse Hildingberg, formand for Fredericia Judo og Ju Jutsu klub.

Såfremt Judo Danmark prioriterer Fredericia, vil det betyde en del for klubben fortæller  formand Lasse Hildingberg:  
”Som regionalt træningscenter sikrer vi som klub en ugentlig træning, hvor landstrænere er til stede, hvor de bedste nationale talenter i teeenagealderen fra Jylland og Fyn indgår. Det -  sammen med vores egne unge udøvere gør, at der bliver et fedt miljø at være en del af for vores medlemmer."

Det er også sådan, at Judo Danmark kigger på det. Sportschef Jesper Friis Hansen forklarer:  
”At have træningen i Fredericia vil hjælpe dem til at forbedre deres egen klubtræning for elite og bredde, ved at have gæster fra andre klubber. Ydermere vil den assisterende landstræner besøge træningen, hvilket betyder, at der vil være en ekstra træner med på måtten. Det er vores erfaring, at det giver god energi og dynamik i en judo klub, at der etableres en regional træning i klubben."


Om konceptet
Judo Danmark afvikler fra og med 2023 tre ugentlige talenttræninger vest og øst for Storebælt. Ved disse træninger indgår landsholdskæmpere og aspiranter fra Jylland og Fyn. Træningen placeres i den almindelige klubtræning.

Med indgåelse af en evt. aftale følger en fast ugentlig national talenttræning i 50 uger om året hos FJJK, som klubbens egne udøvere kan tilgå.

 

Et talentkraftcenter i Fredericia vil understøtte elitekommunemålsætning i 2020-2023 for kampsporten, udtaler Fredericia Eliteidræts formand Søren Andersen.

Søren

For Fredericia Eliteidræt vil et regionalt kraftcenter i judo understøtte de mål, der er som eliteidrætskommune i 2020-2023. Formand Søren Andersen siger: "Kampsporten indgår som udviklingssport i den aktuelle Team Danmark aftale. Det er et mål i samarbejde med kampsportsklubber at skabe grundlag for, at kontinuerlig talentudvikling kan foregå lokalt."

Fredericia Judo og Ju Jutsu Klub og Fredericia Eliteidræt tager stilling til samarbejdsprojektet i den kommende tid, som Judo Danmark ønsker skal have toårig varighed i 2023 og 2024.

Erhvervsnetværk

 • fagym.jpg
 • 10ende.jpg
 • byensgronttorv.jpg
 • jyske_bank.jpg
 • sport24.jpg
 • ADP_Logo.jpg
 • messec.png
 • cyanit.jpg
 • euc_lillebaelt.jpg
 • danket.jpg
 • ibc-logo.jpg
 • andresensvvs.jpg
 • fredericia_furniture.png
 • sparnord_fa.jpg
 • skjoldgaard.jpg
 • proffset.jpg
 • fakommune.jpg
 • lokalavisen-fredericia-budstikken.png
 • floeejendomme.jpg
 • logo_landinsp.jpg
 • kraft_biler.jpg
 • wetche.png
 • ivs.png
 • logo_thg_saakorer.jpg
 • teamdanmark.jpg
 • carlsberg danmark_rgb.jpg
 • gf.jpg
 • broerup_sparekasse.jpg
 • middelfartsparekasse.jpg
 • ibc.jpg
 • lindpro.jpg
 • cbc.jpg
 • rev_fredericia.jpg
 • scanview 2965.jpg
 • shippingdk.jpg
 • fredericia_shipping.jpg
 • handelsbanken_farve.jpg
 • klinik_fysioterapi.jpg
 • trekantens_logo.jpg
 • rent_jpeg_170px.jpg
 • nordea.jpg
 • mp_revision.png
 • lho.jpg
 • stark.jpg
 • fiberline.jpg
 • kentaur.jpg
 • danskebank.jpg