Fredericia Idrætsfond har modtaget ansøgninger fra lokale eliteidrætsmiljøer. Atleter, Talenter på vej og sportsklubber har kunne ansøge frem til 31. januar.
Der er tale om at søge om støtte til talentudvikling målrettet deltagelse i internationale mesterskaber, desuden større lokale talentprojekter i 2025. Der er desuden en række ansøgninger, hvor udøvere søger om støtte til at gennemføre helt særlige træningsforløb, der skal forbedre deres spidskompetencer i en enkelt disciplin.
Formand Søren Andersen siger: ” Der er fantastisk at opleve den store interesse, der er for at søge midler hos Fredericia Idrætsfond. Det er for mig at se vidne om den betydning midlerne har i forhold til at gøre forskel for atleter, talenter og klubber i hverdagen.”
I alt har fonden modtaget ansøgninger for mere end 250.000 kr. i januar indenfor bl.a. sejlsport, triatlon, golf, BMX og biathlon. Fredericia Eliteidræt behandler ansøgningerne på et bestyrelsesmøde i februar måned og forventer at kunne give ansøgere svar primo marts.